Eile avati Valkla Südamekodus pidulikult värskelt renoveeritud maja, mille kaasaegsetesse ja hubastesse eluruumidesse asub elama 78 eakat. Eakatekodu laienemisega lisandus Valklasse 1660 m2 pinda ühes rõdudega eluruumide ning mitmekülgsete ühisaladega. 🎉🧡

Hoone avasid ühes eakate, koostööpartnerite ja kohaliku kogukonna liikmetega Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Õnne Pillak, Kuusalu vallavanem Terje Kraanvelt, Südamekodude nõukogu esimees Martin Kukk ja Valkla Südamekodu juhataja Elge Härma. Renoveerimistööd viis läbi Klavan & Klavan OÜ ning investeeringu maksumus oli 2,25 miljonit eurot koos käibemaksuga.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Õnne Pillak tänas sõnavõtuga kõiki, kes panustasid Valkla uue maja valmimisega hooldekoduteenuse kättesaadavamaks tegemisse. “Tänu teile saavad paljud pered tuua enda hooldusteenust vajavad lähedased siia ning jätta nad rahuliku südamega teie hoolde,” ütles Pillak. Valkla uue maja teevad tema sõnul eriliseks arvukad individuaalsed toad, mis võimaldab eakatel sotsiaaliseerumise kõrval ka iseendaga olla. “Kui mujal maailmas on privaatsed eluruumid hooldekodus pigem tavalised, siis Eestis neid veel napib. Siin majas on aga need üksi olemise toad olemas ning see on kindlasti suur samm edasi, et eakatele hubasemat ja kodusemat tunnet luua,” lisas Pillak.

Kuusalu vallavanem Terje Kraanvelt sõnas tervituskõnes, et Valkla hooldekodul on olnud pikk minevik, toimetades juba aastast 1957. Tema sõnul on olnud hooldekodul igasuguseid aegu. “Mul on siiralt hea meel, et aastast 2016 on Valklasse jõudnud uuesti head ajad. Rõõm on näha seda maja arengus, muutumas iga päev järjest kaunimaks. Siin vallas elades on mul eriti hea meel, kui kodupaik saab kauni ja nõuetekohase hooldekodu. Me ju teame — elanikkond vananeb ja vajame hooldekodukohti,” sõnas Terje Kraanvelt ning lisas, et hea hooldekodu alus on head tööajad ning et tänu Valkla Südamekodu hoolivale personalile on pakutav teenus väga hea.

Südamekodude nõukogu esimehe Martin Kuke sõnul loovad Südamekodud üle Eesti väärika vanaduspõlve veetmiseks juurde järjesti uusi eakatekodu kohti. “Valkla Südamekodu asub hinnatud mereäärses piirkonnas Kuusalu vallas, mis pakub turvalist vananemise võimalust väikeses kogukonnas. Vastrenoveeritud majatiib teeb töötajatele hõlpsamaks eakate parima toetamise ning loob hubased ning kõigi mugavustega kodud eakatele. Kokku hakkab koos uue majaga Valkla Südamekodus olema senise 70 koha asemel elama ligi 150 kohta,” lisas Martin Kukk.

Renoveerimistöid läbiviinud Klavan & Klavan OÜ juhatuse liikme Dzintar Klavani sõnul on ettevõttel ehitustöid plaanipäraselt üleandnuna rõõm panustada järjekordse tänapäevase Südamekodu maja valmimisse. “Meie jaoks on tegemist juba mitmenda eakatekodu ehitus- ja renoveerimistööga ning iseäranis tervitatav on näha uute kvaliteetsete elukeskkondade arendustegevust ka väljaspool Tallinna,” ütles Klavan.

Kui on soov Valklasse eakatekodukohta saada, peab Valkla Südamekodu juhataja Elge Härma sõnul kannatust varuma. “Oleme kogu meeskonnaga ja ka meie elanikega oodanud uue maja valmimist väga – uued ja kaasaegsed ruumid, paremad elu- ning töötingimused teevad meid kõiki rõõmsaks. Soovin südamest tänada kõiki, kes aitasid kaasa selle suure töö valmimisele,” rääkis Elge Härma, ning lisas, et huvi värskelt renoveeritud ruumidesse eakatekodu koha saamiseks on äärmiselt suur. “Praegu hooldereformi valguses on surve eakatekodudele üle Eesti väga suur, ka meie pole erand ning täna on kogu maja praktiliselt komplekteeritud,” nendib Härma.

Uue maja esimesel korrusel on ennast juba sisse seadnud 28 elanikku. “Renoveeritud hoones asub kahel korrusel 38 ühe- ja 20 kahekohalist tuba, 14 neist on ka rõdud. Esimesele korrusele jääb veel avar vastuvõtuala külalistele, ühised vaba aja veetmise või lähedastega kohtumise ruumid ning personaliruumid. Läbi galerii, mis on seatud elanike kunstitööde näitusepinnaks, pääseb teise majja,” kirjeldab Härma värskelt viimistletud hoonet.

Uue maja avamisega on Valkla Südamekodu hoone kolmest majatiivast üldpinnaga 6500 m2 nüüdsest kasutusel ⅔; esimene maja renoveeriti ning võeti kasutusele 2022. aasta alguses. Juba on alustatud projekteerimistöödega ka viimase tiiva renoveerimiseks, mille valmides 2024. aasta lõpus mahutab eakatekodu kuni 250 inimest.

2022. aastast Valklas tegutsev Südamekodu pakub üldhooldusteenuse kõrval hooldust ka dementsusega inimestele ning intervallteenust eakate lühiajaliseks toetamiseks näiteks talvisel perioodil. Majas tegutsevad oma köök ja ilusalong, avaral õuealal on istumisnurgad ja välijõusaal. Lisaks tavapärasele personalile toimetavad majas veel hingehoidja, perearst, tegevus- ja füsioterapeudid.

Kuusalu vald